Rady HR

Hledáte brigádu či práci? Zkuste jobDNES.cz*

Studujete nebo končíte se studiem? Hledáte práci nebo brigádu? Zde je několik doporučení, co byste měli dělat a co byste naopak dělat neměli. Mediální skupina MAFRA, které patří tištěný deník MF DNES a internetový portál iDNES.cz, má pro vás pět rad. Zpracovalo je personální oddělení této firmy zaměstnávající tisícovku lidí.

1. Jeden životopis nestačí

Nepoužívejte jen jednu, univerzální verzi životopisu. Je dobré CV upravit „na míru“, přizpůsobit každé pracovní nabídce – zdůraznit to, co může firmu či jejího personalistu nejvíce zaujmout ve vztahu k pracovnímu místu, o které usilujete.

2. Žádné fotky z dovolené

Pokud předpokládáte, že reprezentativní vzhled bude hrát při výběru roli, rozhodně fotografii přiložte. Mělo by však jít o klasickou fotografii pasového formátu, ne o výřez, nebo dokonce fotku z dovolené.

3. Motivační dopis má smysl

Průvodní dopis, kterým vyjadřujete svůj zájem o danou práci, není zbytečnost. Je naopak cestou, jak se odlišit od ostatních kandidátů. Hodně o vás vypovídá a pro personalistu je jedním z důležitých kritérií výběru.

4. Praxe během studia

V každé firmě se dívají na to, jak byl student či studentka během školy aktivní, jaké brigády, praxe či stáže má za sebou. Ne každá brigáda samozřejmě pomůže: pokud budete studovat třeba žurnalistiku a během studia chodíte vypomáhat do obchodu čistit regály, valný smysl to mít nebude. Naopak není neobvyklé, že student nastartuje svou kariéru po škole právě ve firmě, kde působil již při studiu.

5. Kde hledat zaměstnání?

Sledujte nabídky na pracovních portálech – například jobDNES.cz. Vytipujte si také společnosti působící v oborech, které vás zajímají, a sledujte kariérní sekce jejich internetových stránek (v případě mediální skupiny MAFRA jde o záložku Kariéra na www.mafra.cz).

* článek byl upraven redakcí a byl uveřejněný na titulní straně, která byla vyrobena pro Multimediální den na FSS v Brně (5.11.2010)