Už zítra vychází v Lidových novinách nový historický seriál „Jiří z Poděbrad – král dvojího lidu“

  17:20aktualizováno  17:23

U příležitosti výročí 560 let, které letos uplynuly od korunovace Jiřího z Poděbrad, připravil deník Lidové noviny velký třicetidílný seriál věnovaný osobnosti a době tohoto významného českého panovníka. Úvodní díl vychází v pátek 11. května 2018.

„Čtenáři Lidových novin mají dlouhodobý zájem o historické seriály. Platilo to v případě seriálů o Karlu IV., Tomáši Garrigue Masarykovi či o konci druhé světové války a věřím, že nejinak tomu bude i nyní v případě Jiřího z Poděbrad,“ říká k tématu seriálu Veselin Vačkov, ředitel redakce deníku Lidové noviny.

Seriál „Jiří z Poděbrad – král dvojího lidu“ se zaměřuje na nová a zajímavá fakta a historické dokumenty spojené s politickým i osobním životem našeho jediného krále, který vzešel z ryze české šlechty.

Jednotlivá témata budou zahrnovat vzestup Jiřího z Poděbrad na historické scéně Evropy v polovině 15. století v době po husitských válkách, nechybí ani kontroverze kolem legendy smrti Ladislava Pohrobka a intriky kolem nového českého panovníka. Věnovat se bude jeho politickým názorům a významným krokům v politice či z dnešního pohledu progresivnímu mírovému návrhu Jiřího z Poděbrad na uspořádání Evropy. Některé díly se zabývají různými aspekty osobního života krále - zdravím a nemocemi, kdo byly jeho manželky či jaké osudy čekaly jeho děti.

Součástí seriálu jsou také atraktivní mapy. K prvnímu dílu například vyjde jako bonus zdarma unikátní středověká Klaudyánova mapa Čech, nejstarší tištěná mapa našich zemí.

Historický seriál „Jiří z Poděbrad – král dvojího lidu“ redakce deníku Lidové noviny připravila ve spolupráci s PhDr. Evou Doležalovou, Ph.D., PhDr. Jaroslavem Boubínem, CSc. a dalšími odborníky z Historického ústavu Akademie věd České republiky.