Okupace: neznámá fakta – nový seriál deníku Lidové noviny k výročí srpnové invaze začíná 20. července

  14:24aktualizováno  14:26

Deník Lidové noviny připomene „osmičkové výročí“ padesáti let od událostí v srpnu 1968 novým historickým seriálem s názvem Okupace: neznámá fakta. Ve třiceti dílech, které budou postupně vycházet až do 29. srpna 2018, se podrobně věnuje významným událostem a skutečnostem předcházejícím invazi vojsk Varšavské smlouvy na naše území. Seriál se zaměřuje na nová fakta, fotografie a dokumenty, přináší skutečnosti ze sovětských archivů i pohled na události a hlavní aktéry, jejich příběhy, kroky a rozhodnutí. První díl, a to včetně unikátní mapy Operace Dunaj, vychází už tento pátek, 20. července 2018.

Témata jsou věnována významným událostem před invazí vojsk, jako například Sjezdu československých spisovatelů a zrušení cenzury, strahovským událostem či cestě politických špiček do Moskvy. Zaměřují se na detaily přípravy invaze, Brežněvovu doktrínu a vojenský průběh invaze na naše území. Seriál také mapuje, proč neuspělo politické řešení a jaké byly reakce na invazi. V posledních dílech se věnuje kremelským jednáním, smlouvě o pobytu vojsk a událostem roku 1969.

Součástí úvodního dílu a dárkem pro čtenáře je unikátní mapa o postupu invazních vojsk na našem území, která měla krycí název Operace Dunaj.

„Události v srpnu 1968 před padesáti lety stále nastolují mnohé otázky a patří mezi nejcitlivější místa našich moderních dějin. U příležitosti tohoto výročí jsme proto pro naše čtenáře připravili seriál Okupace: neznámá fakta, který ve spolupráci s předními historiky odkrývá nové skutečnosti o událostech, jejich hlavních postavách a společenských a politických souvislostech. Jednotlivé díly se věnují jak plánům a průběhu vlastní invaze vojsk Varšavské smlouvy, tak tomu, co jí předcházelo a jaké byly domácí a zahraniční reakce na ni. Čtenáři Lidových novin mají dlouhodobý zájem o historické seriály, ty u nich mají úspěch, a tak věřím, že podobně tomu bude i nyní“, říká k tématu seriálu Veselin Vačkov, ředitel redakce Lidových novin.

Seriál Okupace: neznámá fakta připravila redakce deníku Lidové noviny ve spolupráci s odborníky z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd České republiky.