Nový seriál iDNES.cz přiblíží, jací jsou „Muslimové v Česku“. Sledujte už od 23. července

  10:50aktualizováno  10:50

Zpravodajský portál iDNES.cz v pondělí 23. července o půlnoci spouští nový seriál o životě a vnímání muslimské komunity v ČR. Unikátní devítidílný projekt „Muslimové v Česku“ poběží do 12. srpna a v průběhu tří týdnů otevřeně zmapuje historii i současnost této společenské skupiny z různých úhlů pohledu. Mimo jiné nabídne exkluzivní průzkum veřejného mínění o znalostech, osobních zkušenostech a postojích Čechů vůči muslimům. Shromáždí největší mýty a hoaxy kolem islámu a s pomocí odborníků je zasadí do kontextu. Přinese příběhy českých muslimů i rozhovory se zajímavými osobnostmi muslimského světa.

Seriál Muslimové v Česku také ukáže, že muslimové zdaleka nejsou jen Arabové. Historii muslimské komunity například popíše prostřednictvím profilu Mohameda Aliho Šilhavého, průkopníka islámu v Československu a učitele biologie z Třebíče, který jako jeden z prvních Čechů podnikl pouť do Mekky.

Nebude chybět ani přehled o tom, jaká je současná muslimská komunita v ČR, její struktura, aktivity a náboženská vlažnost či horlivost.

Diskusní pořad Rozstřel na iDNES.tv pak bude hledat odpovědi na otázku, proč je v Česku tak silná islamofobie, a rozebere i další témata spojená s muslimy.

Základem xenofobie je strach z neznámého. Průzkum, který pro nás zpracovala agentura Median, potvrzuje, že my Češi toho právě o muslimech opravdu moc nevíme. Pokusíme se je proto trochu představit, ukázat jejich zvyky a pohled na svět nebo politiku. Seriál iDNES.cz bude velmi otevřený,“ říkášéfredaktorka iDNES.cz Naděžda Petrová a dodává: „Často jsme svědky toho, že se spojují výrazy jako muslim - islám - migrace. I to by měl projekt vyjasnit.“