Jak naučit děti správně číst? Začíná nový seriál MF DNES

  12:10aktualizováno  12:10

Seriál, který bude v MF DNES vycházet denně od 26. ledna do 8. února, je zaměřený na zlepšení čtenářské gramotnosti dětí - tedy především schopnosti porozumět textu v nejširších souvislostech, dokázat o něm přemýšlet a používat získané informace k rozvoji vlastních schopností a vědomostí. Třítýdenní seriál pomůže dětem i při přípravě na blížící se přijímačky na střední školy a víceletá gymnázia. Seriál zpracovala redakce MF DNES společně s odborníky zprojektu Pomáháme školám k úspěchům.

„Doufáme, že seriál zaujme rodiče i děti. Nejde o žádné memorování či nudné biflování, ale o zábavnou formu, kdy se děti na ukázkách kvalitní beletrie učí porozumět textu. To se jim bude hodit nejen při přijímačkách. Za další plus v dnešní uspěchané době považuji to, že na úkolech, které najdou čtenáři v seriálu každý den, budou děti pracovat spolu s rodiči,“ říká Lenka Vichnarová, vedoucí redaktorka tematických příloh MF DNES.

V testech PISA a PIRLS, které mapují čtenářskou gramotnost, české děti zaostávají. Přitom porozumění textu je součástí přijímacích zkoušek na střední i vysoké školy.

Seriál MF DNES je určen mladším i starším žákům základních škol. Na ukázkách z knih a z nich zadaných úloh si děti i rodiče procvičí svoje schopnosti porozumět textu a zároveň se hned mohou přesvědčit, jaká jsou správná řešení úkolů. Dostanou také tipy na dobré knížky a úlohy na domácí procvičování.