Soutěž Czech Press Photo vyhrál fotograf Petr Topič z mediální skupiny MAFRA. Ceny mají i tři jeho kolegové.

  12:52

Výsledky 27. ročníku prestižní soutěže Czech Press Photo, které byly dnes slavnostně vyhlášeny, znamenaly pro mediální skupinu MAFRA mimořádný úspěch. Fotografií roku se stal snímek Petra Topiče ze série „Zkáza“, která zvítězila v kategorii Aktualita a zachycuje následky ničivého tornáda na jižní Moravě. První místo si fotograf připsal také v kategorii Lidé, o kterých se mluví. Porotu zaujala jeho série „Volební kampaň Andreje Babiše“, ve které bývalého premiéra loni zachytil s voliči při cestách po České republice. Ocenění za své snímky získali také další fotografové MAFRA - Michal Sváček v kategoriích Sport a Portrét, Michal Turek v kategorii Člověk a životní prostředí, Cena Samsung patří Martinovi Veselému.

„Přidávám se k policejní hlídce, ta prověřuje průmyslový areál. Zdá se, že zde nikdo nezůstal. Pořád vlastně nevím, kde jsem. Mapu nemůžu použít, není tu signál. Dál už musím po svých, cesta je zahrazena hasičskými auty. Cedule napoví, že to jsou Mikulčice,“ vzpomíná na vznik série Zkáza fotograf Petr Topič z mediální skupiny MAFRA a pokračuje: „Postupně šponuji citlivost foťáku do extrémních hodnot, abych alespoň něco zachytil. S rozbřeskem začíná lidem docházet, že o všechno přišli. Vychází slunce. Konečně se začínám trochu orientovat. Ozývají se motory prvních strojů. Ves se probouzí. Tahle šichta potrvá několik týdnů. Některé rány se již nezacelí.“

Další úspěch pro mediální skupinu MAFRA znamenají dvě ocenění pro Michala Sváčka a jedno pro Michala Turka. Michal Sváček obsadil třetí místa v kategoriích Sport (snímky tokijské olympiády) a Portrét (portrét herce Karla Dobrého). Michal Turek se umístil třetí v kategorii Člověk a životní prostředí, kam zaslal svou fotografii „Kroužkování Sokola stěhovavého v Chemparku“.

Už v rámci nominací pak získal Cenu Samsung fotograf Martin Veselý za sérii „Open festivaly“.

V aktuálním ročníku Czech Press Photo se o vítězství ucházely snímky i série společně v osmi kategoriích. Pětičlenná porota posuzovala více než čtyři tisíce snímků od 250 fotografek a fotografů z Česka a Slovenska.

Veřejnost si výstavu vítězných fotografií bude moci prohlédnout od 21. ledna do konce května 2022 v Národním muzeu.