Pestrá doba Karla IV. – iDNES.cz spustil originální multimediální projekt

  15:25aktualizováno  15:25

Před 700 lety se narodil král Karel IV. Portál iDNES.cz připravil k tomuto výročí multimediální projekt Pestrá doba Karla IV. Provede čtenáře dobou jeho života a vlády. Speciál odstartoval v pátek 13. května a najdete jej na www.idnes.cz/kareliv.

Představte si, že se vrátíte v čase. Zítra vás místo budíku vzbudí východ slunce a kohoutí kokrhání. Bude 14. května léta Páně 1316, pro vás to ale bude pátek, čtyři neděle po Velikonocích. Kým jste? Co budete dnes dělat? Jak asi prožijete svůj život?

V příloze Pestrá doba Karla IV. si čtenáři mohou v kvízu vyzkoušet svoje znalosti, dočíst se o každodennosti 14. století, dozvědět se o tématech, která se v hodinách dějepisu neučí, jako jsou choroby, sexualita či kriminalita, zhlédnout reportáže o zábavě, volném čase a divadle a přečíst příběhy nejvýznamnějších staveb, které nechal Karel IV. pro Čechy vybudovat.

„Chtěli jsme téma, které letos přitahuje takovou pozornost, trochu oživit. Nechceme jen opakovat učebnicové poznatky, ale podívat se na dobu Karla IV. jinak než na hodinách dějepisu,“ popisuje šéfredaktorka iDNES.cz Naděžda Petrová.

Na projektu spolupracoval portál iDNES.cz s historikem Martinem Nodlem z Centra medievalistických studií při Akademii věd a s dalšími odborníky. Čtenáři najdou ve speciálu na www.idnes.cz/karel-iv kromě poutavých, detailně zpracovaných textů také videoreportáže, fotogalerie, časovou osu a kvízy.