Na iDNES.cz proběhne 9. prosince jubilejní aukce trojice historických vydání kultovních kalendářů Pirelli. Získejte kolekci krásek objektivem Lindbergha, Richardsona a Newtona

  11:19

Ve středu 9. prosince 2020 od 9 hodin se pod záštitou Nadace AGROFERT na portálu iDNES.cz uskuteční výroční, dvacátá charitativní aukce prestižního kalendáře Pirelli. Tentokrát půjde o kolekci tří historických vydání tohoto exkluzivního a sběratelsky cenného kalendáře, který se tiskne vždy v omezeném množství a není určen k prodeji. Sběratelé budou mít možnost získat v aukci skvostné kalendáře z let 2002, 2010 a 2014. První je zavede mezi hollywoodské kulisy a modelky stylizované jako herečky. Druhý vzdává hold odhalené kráse 60. a 70. let a třetí představuje neorealistické erotično očima slavného Helmuta Newtona.

Prostředky získané v aukci budou i letos věnovány na pomoc při léčbě pacientů Masarykova onkologického ústavu v Brně. Konkrétně budou využity na pilotní projekt screeningu karcinomu plic.

Trojice kalendářů určených pro letošní aukci už měli čtenáři iDNES.cz možnost získat samostatně v předchozích ročnících a v konečném součtu vynesly 558 tisíc korun na dobrou věc:

· Vydání pro rok 2002 zamířilo do paramountských filmových studií v Hollywoodu, kam fotograf Peter Lindbergh zavedl například modelky Amy Smartovou, Brittany Murphyovou, Kieru Chaplinovou nebo Julii Stilesovou.

· Edice pro rok 2010 byla díky Terrymu Richardsonovi překvapivým a velkolepým návratem k erotice šedesátých a sedmdesátých let. V přírodě mu pózovalo jedenáct světových topmodelek, kromě Brazilek Gracie Carvalhové a Any Beatriz Barrosové to byly Srbka Georgina Stojilijkovicová, Eniko Mihaliková z Maďarska, Marloes Horstová z Nizozemska, Catherine McNeilová, Abbey Lee Kershawová a Miranda Kerrová z Austrálie a trojice Angličanek Lily Coleová, Daisy Loweová a Rosie Huntington-Whiteleyová.

· Ve vydání pro rok 2014 Helmut Newton rozehrál neorealistické tóniny, které jsou holdem ženské vitalitě a smyslnosti. Modelky Susie Bickovou, Antonii Dell’ Atte a Betty Prado zasadil do scenérií závodů Grand Prix v Monte Carlu či toskánské krajiny. Jeho úkol přitom nebyl snadný, dle zadání se na fotkách kromě odhalených ženských půvabů musely objevit i produkty firmy Pirelli. Snímky měly původně vyjít v edici pro rok 1986, na své vydání však čekaly osmadvacet let.

Charitativní aukce prestižních kalendářů Pirelli jsou s portálem iDNES.cz spojeny již od roku 1992. Dosavadních devatenáct ročníků vyneslo úctyhodnou částku více než čtyři miliony korun, které putovaly na konto Masarykova onkologického ústavu v Brně.

Kalendář Pirelli pro rok 2021 nevyjde, což se v dlouhé historii tohoto unikátního fotografického díla děje teprve potřetí. Projekt totiž nese vždy pečeť své doby, jejích nadějí i obav. Nyní se do něj otiskla globální hrozba nákazy. „Letos musí být naším snem přemoci nebezpečí Covid-19,“ uvedla v březnu 2020 firma . Místo tvorby kalendáře dá na boj s virem sto tisíc eur.

Více informací k letošní speciální aukci tří kalendářů Pirelli zájemci naleznou na https://www.idnes.cz/zpravy/aukce/pirelli2021