Kulturní rubrika iDNES.cz slaví jubileum: Mirka Spáčilová publikovala svůj desetitisící článek

  17:09aktualizováno  17:09

Filmová kritička Mirka Spáčilová dnes (31. ledna) publikovala svůj desetitisící článek na zpravodajském portálu iDNES.cz mediální skupiny MAFRA. Šéfka kulturní rubriky je nejpilnější autorkou v dějinách redakce. Jubilejním článkem je recenze dokumentu Máme na víc o kampani Michala Horáčka v prezidentských volbách.

Na stránkách portálu iDNES.cz za 21 let existence vyšlo už 1,2 milionu článků, pod nimiž je podepsáno přes 1 700 různých autorů. Mirce Spáčilové patří suverénně největší podíl, redakční žebříček vede s počtem 10 000 článků. První články s jejím podpisem na portále iDNES.cz vyšly na podzim roku 1998, kdy weboví editoři publikovali jednadvacet recenzí aktuálně hraných filmů.

„Chtěla jsem být vždycky novinářkou, ale k filmu jsem přišla úplně náhodou,“ přiznala Mirka Spáčilová.

V tištěných novinách Mirce Spáčilové vychází v průměru přes 700 článků ročně. Od stručných jednosloupcových zpráviček až po recenze, rozhovory a komentáře. Postupem času se stále více textů objevovalo i na webu. Některé aktuality psala jen pro portál iDNES.cz, jiné texty vycházely souběžně v obou médiích.

Celková čtenost článků Mirky Spáčilové je 150 milionů, což činí průměr 15 000 zobrazení na článek. Nejčtenějším byl nekrolog herce Jana Třísky, který si v září 2017 přečetlo téměř 400 000 čtenářů.

Nejčtenější recenze byla unikátní nejen čtenářským zájmem, ale i autorčiným hodnocením: filmu Maturita dala kritička jako dosud jedinému nula procent. Z televizních projektů byla nejžádanější recenze první řady seriálu Cirkus Bukowsky.

Spáčilová ročně zhlédne kolem 250 filmů. Archiv momentálně obnáší 1 648 recenzí, v nichž kritička filmové dílo oznámkovala.