Fotografové mediální skupiny MAFRA získali šest ocenění v soutěži Czech Press Photo

  16:49

Jubilejní, 25. ročník prestižní soutěže Czech Press Photo byl pro fotografy mediální skupiny MAFRA mimořádně úspěšný. Odnesli si celkem šest ocenění, z toho hned dvakrát obsadili příčku nejvyšší. Michal Růžička získal první místo za snímek Déšť v Praze na Andělu v kategorii Každodenní život. V kategorii Člověk a životní prostředí patří první místo Petru Topičovi za sérii Ptačí hlídka a třetí místo Danu Maternovi za fotografie Kontroverzní lov holubů v Českém Brodě. Petr Topič si ještě odnesl třetí místo za snímek Vláda ČR se seznamuje s kůrovcovou kalamitou v kategorii Lidé, o kterých se mluví. Ten samý fotograf už dříve získal Cenu Asociace profesionálních fotografů a firmy ERA za sérii Valašští čerti a démoni. Jan Zátorský pak získal třetí místo v kategorii Reportáž za zachycení u nás unikátní chasidské svatby.

Z nebe se valil déšť a lidé se po kotníky brodili ve vodě. „Zastavil jsem auto a šel fotit. V ten moment jsem si všiml řidičky, jak zápasí s výhybkou na pražském Andělu,“ popsal fotograf Michal Růžička z mediální skupiny MAFRA vznik snímku, který vyhrál v kategorii Každodenní život.

V kategorii Člověk a životní prostředí se porotě nejvíce líbila série snímků nazvaná Ptačí hlídka. Vznikla v říjnu na Červenohorském sedle v Jeseníkách, kde už desátým rokem probíhá odchyt a kroužkování ptáků. „Série se rodila nadvakrát. Pří první návštěvě byla mlha a foukalo, při druhé návštěvě svítilo slunce,“ uvedl ke vzniku série fotograf Petr Topič z mediální skupiny MAFRA.

Mezinárodní porotci letos hodnotili téměř 4 000 soutěžních snímků od 270 českých a slovenských autorů. Vítězné a další vybrané fotografie a videa z aktuálního ročníku Czech Press Photo je možné si prohlédnout až do konce ledna na Staroměstské radnici.